„Alkotok a magam egyszerűségében.”

Munkatársunk Rólunk

2024.07.31 11:56
szerző: Putsay Gábor

Tatabányai vezető jegyvizsgálóként dolgozik Talabér Angelika a MÁV-VOLÁN-csoportnál, emellett fest, gitározik, énekel, fotókat készít és verseket zenésít meg. Az idei Vasutasnap alkalmából szintén ő szervezett Győrben egy alkotói kiállítást, amely augusztus végéig látogatható.

 

Az idei 74. Vasutasnap alkalmából rendezték meg kollégák részvételével a Vasutas Alkotók Művészeti Tárlatát Győrben. Honnan jött az ötlet?

Tavaly ősszel keresett meg Fülöp Péter, az Arany János Művelődési Ház igazgatója, hogy az idei vasutasnap alkalmából szervezzünk egy közös tárlatot a MÁV-VOLÁN csoportnál dolgozó kollégák alkotásaiból. Ezt a felkérést örömmel elfogadtam, és hozzákezdtem a szervezéshez. Mivel vezető jegyvizsgálóként dolgozom Tatabányán, először a jegyvizsgálók körében kezdtem hirdetni a rendezvényt, és ez a „hívó szó” egyre több emberhez eljutott. Végül 18 kolléga műveit állítottuk ki július 11-én a győri művelődési házban. A kiállított tárgyak között található festmény, rajz, fotó, vagy egyéb kreatív alkotás, így például szalma, varrott baba, vagy művészi szőnyeg. Az ország számos településéről érkeztek meghívott vasutas alkotók, így például Debrecenből, Tatabányáról, Szolnokról, Kaposvárról de Sopronból is.

Meddig látogatható a kiállítás?

Szeretettel várunk minden érdeklődőt augusztus 31-éig Győrben, az Arany János Művelődési Ház Szárnyaskerék épületében.

Meg lehet nevezni az alkotókat?

Hogyne, Gelicze Barbara, Bizzer Tünde, Pala Anita, Klement István, Dankó Balázs János, Császár Szabolcs, Bor Andrea, Bíró Anikó, Horváth Márk, Moldiczné Rosta Andrea, Heimpold Klára Andrea, Pintér Zsuzsanna, Talabér Angelika, Ungváry Zsanett, Czebe Katalin, Tóth Ferenc, Vida Zsuzsanna és Babos Happ Anita.

Tulajdonképpen mi volt a célja ennek a kiállításnak, amellett, hogy tiszteletüket fejezték ki ezzel a Vasutasnap előtt?

Azt szerettük volna ezzel a tárlattal megmutatni, hogy mi vasutasok mennyire sokszínűek vagyunk, továbbá azt is, hogy mennyi kolléga tehetséges valamilyen alkotó művészetben.

Ha jól tudom, Ön elsősorban fest, de más művészeti ágban is kipróbálta már magát.

Igen, elsősorban festek, emellett fotózok, gitározom, énekelek és verseket zenésítek meg. Mindig szerettem rajzolni, körülbelül 15 éve festek is. Egy alkalommal vettem festéket és vásznat, azóta tart ez a szenvedély. Nem tanultam külön sem festeni, sem pedig zenélni, saját magam képeztem mindig, mindent „a magam egyszerűségében” alkotok. Nagyon szeretem a természetet, általában onnan merítek ötletet a képeimhez.

A versek megzenésítése mikor kezdődött?

Az első kiállításomon megismerkedtem egy költőnővel, H. Gábor Erzsébettel, az ő műveit kezdtem megzenésíteni. Eddig 38 közös alkotást hoztunk össze, ezzel együtt mindeddig összesen 55 vershez szereztem zenét. A lányom is fest, vele eddig számos kiállítást szerveztünk, a mostani győri kiállítás volt közel a negyvenedik, amelynek a szervezésében részt vettem.

Ki figyelt fel Önre?

Thoma László korábbi csomóponti főnök látta a képeimet, és közölte velem, hogy „neked kell egy kiállítás”. Ennek szervezésében rendkívül sokat segített, az első kiállításom Alsógallán, a József Attila Művelődési Házban volt tíz éve.

A vasutasnapi mellett hol volt a legutóbbi kiállítása?

Sárbogárdon a városi könyvtárban májusban, azt megelőzően pedig márciusban Alsógallán.

Emellett vezető jegyvizsgáló Tatabányán. Mióta dolgozik a vasútnál?

Idén év végén lesz 32 éve. Ez az első munkahelyem, mindig is jegyvizsgálóként dolgoztam.

Milyen járatokon teljesít szolgálatot?

Budapest és Győr, illetve Tatabánya és Oroszlány között, kizárólag személyvonatokon.

Milyenek a tapasztalatok?

Szeretek itt dolgozni. Időnként kissé stresszes a munka, hiszen nagyon sok az utas. Tudásunkhoz mérten igyekszünk minden helyzetben jó megoldást találni.

Jegyvizsgálóként hogyan próbálja esetenként megnyugtatni az utasokat?

Elég türelmes ember vagyok, mindig kellő optimizmussal közelítek, ha egy utas türelmetlen. Ez a munka szellemileg fáraszt el leginkább, bár az is igaz, hogy egy szolgálat alatt akár 10-15 kilométert gyalogolok.

Akkor ráfér Önre is a pihenés vagy a lazítás.

Igen, szerencsére a festés és az alkotói munka pihentet is, emellett szeretem a természetet, amikor csak lehet, kirándulok.

 

Fotók: Heimpold Klára Andrea